mev // sim // siz // lik

her şey ayrı yazılır

16 not

İki Senede Bir Microsoft’a Delir

Her iki yılda bir olduğu gibi şirketimizin Microsoft MSDN aboneliğimizi yenilemiş ve kayıt aktifleştirme basamaklarını gerçekleştirmek istemiştik ancak yine her iki yılda bir olduğu gibi başarısız olmuştuk.

Türkiye’de iseniz MSDN aboneliğinizi abonelik bitmeden online olarak yenilemeniz mümkün değil. Satış ortakları (örn. Index Bilgisayar) aracılığı ile bu işlemi gerçekleştiriyorsunuz. Yani uzun lafın kısası aboneliğiniz bitince 30 gün içinde bu satış ortağına yeni bir sipariş geçiyorsunuz, size yeni bir abonelik kaydı açılıyor ve her seferinde yeni bir abonelik başlatıyorsunuz. Bu süre içerisinde indirme bağlantılarınız kapatılıyor ve ürün anahtarlarına ulaşamıyorsunuz.

Peki bu ne demek? Bu demek oluyor ki her defasında oturup baştan adım adım istenen bilgileri Microsoft sistemine girmek demek.

Peki çok mu zor? Değil, ama gereksiz. Gereksizliği geçtim, doğru işlemiyor sistem. Gelen e-postadaki bağlantıyı tıkladığınızda 2 saat içerisinde aboneliğiniz aktifleşecek denmesine rağmen günler geçse de bir şey olmuyor.

Peki ne yapıyoruz? Satış ortağına bir e-posta atıyoruz.

Peki o ne yapıyor? Size Microsoft Türkiye’den bir yetkilinin e-posta adresini veriyor.

Peki ne yapıyoruz? Microsoft Türkiye yetkilisine bir e-posta atıyoruz.

Peki o ne yapıyor? Sizi telefon ile arayarak adım adım süreci yapmanızı sağlıyor.

"Ne Güzel Komşumuzdun Sen Bill Gates Amca"
"Ne Güzel Komşumuzdun Sen Bill Gates Amca"

"Ne güzel işte… Sorun kalmadı o halde" dediğinizi duyar gibiyim ama yanılıyorsunuz. Asıl sorun(lar) şimdi başlıyor. Adım adım talimatları izleyip ilerlerken birden sistem hata veriyor: Ekrandaki tüm seçimleri yapmanıza rağmen sistem "lütfen en az bir seçim yapın" diyor.

Durumu yetkiliye bildiriyorsunuz. Yetkili şöyle diyor: “Internet Explorer haricinde bir tarayıcı kullanırsanız yapamazsınız tabii” ve gülüyor. Siz de gülüyorsunuz: “Ben Google Chrome kullanıyordum.” 

Hemen Internet Explorer’a geçiş yapıyorsunuz ve bütün işlemleri baştan yapıyorsunuz, aynı ekrana geliyorsunuz, aynen tüm seçimleri yapıyorsunuz ve sistem yine aynı hatayı veriyor.

Durumu yetkiliye bildiriyorsunuz. Yetkili şöyle diyor: “Compatibility mode açık değil mi yoksa?” Siz de fark ediyorsunuz ki uyumluluk modu açık değil, açıyorsunuz, sorun çözülüyor. Yaklaşık 10 adımdan sonra işlem tamamlanıyor.

Bir Microsoft eziyeti daha böyle sonlanmış oluyor. Bu da demek oluyor ki iki yıl daha mutluyuz sanki. Ne dersiniz?

Kayıtlı olduğu alan microsoft msdn subscription abonelik visual studio sorun bill gates Türkiye

  1. mevsimsizlik bunu gönderdi